Blogg
-
Kategorier
-
Sexuell exploatering av barn (154)
▾
- Visa alla
- Dokumenterade sexuella övergrepp mot barn (40)
- Grooming (8)
- Sexuell exploatering av barn inom resor och turism (20)
- Trafficking / människohandel (11)
- Regisserade övergrepp (9)
- Våldtäkt mot barn (7)
- Online (14)
- Lagstiftning (26)
- Internetrelaterade sexuella övergrepp (2)
- Kvinnors övergrepp är lika allvarliga (1)
- Tips & råd till föräldrar & vuxna (2)
- Tips och råd till barn (1)
- Barnkonventionen (17) ▾
- ECPAT Hotline (17) ▾
- Almedalen (17)
- Ambassadörer (5)
- Företagssamarbeten (18)
- Om ECPAT (6)
- Kampanjer (41) ▾
- Nordiskt Forum (7)
- ECPOD (6)
- Internationella (4)
- Stodlinje (0)
- FN (1)
- ECPATs stödlinje (1)
- E-handelsdirektiv (1)
- partnerskap (1)
-
Sexuell exploatering av barn (154)
▾
- Arkiv
ECPATs arbete ger resultat
SEXUALBROTT MOT BARN. Böter ska tas bort från straffskalan vad gäller köp av sexuell handling av barn. Efter hårda påtryckningar från bland andra ECPAT och riksdagspartierna i opposition öppnar nu regeringen för en diskussion om att ytterligare höja minimistraffet för brottet köp av sexuell handling av barn. Från dagens förslag om fängelse i 14 dagar till fängelse i 6 månader.
-Vårt arbete ger resultat. Vi är positiva till att justitieministern är beredd att ompröva förslaget om ett minimistraff på 14 dagars fängelse. Det är inte en rimlig påföljd för ett brott som innebär att en vuxen person betalar ett barn för att utnyttja det sexuellt, säger Isabella Kim, barnrättsjurist på ECPAT.
ECPAT Sverige vill se en ännu starkare markering från regeringens sida och menar att ett straffminimum på ett år mer motsvarar brottets allvar. Ett års fängelse skulle också ge presumtion för fängelse, vilket innebär att domstolarna i högre utsträckning skulle välja fängelse som påföljd för dessa brott.
TV4Nyheterna har granskat statistik från BRÅ som visar att omkring 1400 anmälningar om köp av sexuell handling har inkommit de senaste åren. Av dessa har 106 straff har utdömts, varav 10 tillfängelse.
Efter granskningen reagerar nu oppositionspartierna i riksdagen. En majoritet ijustitieutskottet kräver att regeringen ändrar sitt förslag.
Det tog några timmar innan justitieminister Morgan Johansson faktiskt ändrade sig och öppnade för att ytterligare skärpa straffskalan vad gäller köp av sexuell handling av barn.
- Jag är öppen för att ta en diskussion om det, säger Morgan Johansson till TV4Nyheterna.

ECPAT har drivit frågan om en straffskärpning under många år och är nu förhoppningsfulla om att det faktiskt kommer ske en förändring. Kampanjen #sopigstraffskala började redan 2014 med ECPATs ambassadör Noomi Rapace. Kampanjen är fortfarande aktuell och syftar till att få bort böter ut straffskalan för sexualbrott mot barn.
Se också Isabella Kim i TV4 Nyhetsmorgon förklara vad det skulle göra för skillnad med ett höjt minimistraff.